Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jedzenie dla kota jak w naturze — jak to zrobić? Karmy whole prey a badania

2024-03-18
Jedzenie dla kota jak w naturze — jak to zrobić? Karmy whole prey a badania

Jedzenie dla kota — jakie powinno być? Najczęściej zgadzamy się co do tego, że najlepsza karma dla kota przypomina to, co kot zjadałby w naturze. Coraz więcej opiekunów decyduje się więc na krok w tym kierunku. Rezygnując z rozszyfrowywania składów komercyjnych wersji mokrej i suchej karmy dla kota, wybierają żywienie typu whole prey, inspirowane pokarmem dzikich kotów. To sprawdzony sposób na zapewnienie kotom optymalnego dla nich pożywienia w domowych warunkach.

Uzupełniając blog Raw PetFood o omówienia badań dotyczących żywienia zwierząt domowych, nie możemy pominąć obszernej analizy przeprowadzonej w Australii w 2015 roku. Dostarcza ona cennych informacji na temat tego, jakie produkty oraz w jakiej ilości mogą wchodzić w skład naturalnej, mokrej karmy dla kota, czy to barf, czy whole prey.

Dieta dzikiego kota w Australii — analiza na skalę kontynentalną

W 2015 roku przeprowadzono szeroko zakrojone badanie diet dzikich kotów (Felis catus) w różnych środowiskach na kontynencie australijskim i okolicznych wyspach. Badanie to było pionierskim przedsięwzięciem, mającym na celu zintegrowanie rozproszonych danych i wykorzystanie ich do stworzenia kompleksowego obrazu nawyków żywieniowych kotów. Wzięto przy tym pod uwagę to, jak różnorodność geograficzna i środowiskowa wpływa na preferencje pokarmowe kotów.

Jedzenie kota w naturze. Jak zbadano co jedzą koty?

Naukowcy skupili się na zebraniu i analizie danych z wielu źródeł. Były to między innymi publikacje naukowe i raporty terenowe, w tym wcześniej niepublikowane. Dane do analizy pochodziły z 49 zestawów badań, obejmujących różne obszary Australii i jej wyspy kontynentalne. Znalazły się w nich informacje dotyczące odchodów i zawartości żołądków dzikich kotów, co pozwoliło na precyzyjne określenie ich diety.

Kryteria selekcji danych zapewniały, że analizowane próbki pochodziły wyłącznie od dzikich kotów, eliminując tym samym możliwość błędnej interpretacji wyników spowodowanej przez udział zwierząt domowych lub bezpańskich, dokarmianych przez ludzi. To czyni analizę szczególnie cenną z punktu widzenia opiekuna szukającego wiedzy na temat komponowania możliwie naturalnej mokrej karmy dla kota typu barf i whole prey.

Wpływ środowiska na jedzenie, które spożywa kot

Analiza wykazała, że skład diety dzikich kotów był silnie związany z czynnikami środowiskowymi, takimi jak szerokość i długość geograficzna, średnie roczne opady, temperatura oraz produktywność środowiska. Dla przykładu konsumpcja królików była negatywnie skorelowana z konsumpcją gryzoni i torbaczy, co sugeruje, że koty mogą przełączać swoje preferencje pokarmowe w zależności od ilości i dostępności różnych źródeł pokarmu.

Jakie zwierzęta wchodzą w skład jedzenia kotów w naturze?

Badacze zdefiniowali osiem głównych kategorii pokarmowych, które były przedmiotem analizy:

Stawonogi — pająki i owady w diecie kota

Stawonogi, w tym owady, pająki i inne małe bezkręgowce, stanowiły znaczący składnik diety dzikich kotów, pojawiając się z częstotliwością około 36% w analizowanych próbkach. Ich obecność w diecie podkreśla oportunistyczną naturę żywienia kotów, które wykorzystują szeroką gamę dostępnych źródeł pokarmowych.

Gryzonie w diecie kota

Gryzonie, w tym różne gatunki myszy i szczurów, stanowiły kolejną ważną kategorię pokarmową, z częstością występowania wynoszącą średnio około 28%. Gryzonie zostały uznane przez badaczy za kluczowe źródło białka i innych składników odżywczych dla dzikich kotów. Zauważono, że odgrywają centralną rolę jako składnik diety kotów w różnych środowiskach.

Ptaki w diecie kota

Ptaki różnych gatunków również były często spożywane przez dzikie koty, z częstością występowania w badaniach wynoszącą średnio około 27%. Wykazano, że koty polują na ptaki zarówno lądowe, jak i wodne, co dowodzi ich wysokich zdolności łowieckich i adaptacyjnych.

Króliki w diecie kota

Europejski królik (Oryctolagus cuniculus) również był ważnym składnikiem diety, szczególnie tam, gdzie odnotowywano szczególnie dużą ilość osobników tego gatunku. Króliki stanowiły około 26% składników diety, co wskazuje na ich duże znaczenie jako źródła pokarmu dla dzikich kotów w Australii.

Gady w diecie kota

Gady, w tym jaszczurki i węże, były obecne w diecie dzikich kotów z częstotliwością występowania wynoszącą około 24%. Konsumpcja gadów była szczególnie powszechna w suchych i ciepłych regionach, gdzie te zwierzęta były liczniejsze, a więc łatwiej dostępne jako składnik diety.

Pozostałe składniki w diecie kota

Łaszowate i inne torbacze, rzadziej wchodziły w skład kociej diety, z częstotliwością wynoszącą około 10%. 

Padlina, w tym resztki dużych ssaków, stanowiła najmniejszą część diety, z częstotliwością wynoszącą około 6%. To wskazuje jednak, że dzikim kotom zdarza się wykorzystywać padlinę jako źródło niewielkiej ilości pożywienia, będąc kolejnym przykładem ich oportunistycznego zachowania żywieniowego.

Wyniki badań — naturalna karma dla kota to karma różnorodna

Wyniki badań ujawniły niezwykle zróżnicowaną dietę dzikich kotów, zależną od wielu czynników środowiskowych. Naukowcy zidentyfikowali 400 gatunków samych tylko kręgowców, które koty konsumowały. Zauważyli też, że dieta dzikich kotów jest elastyczna, a same koty potrafią dostosowywać się do zmieniających się warunków środowiskowych, co wskazuje na ich zdolność do optymalizacji strategii żywieniowych w celu przetrwania.

Badanie to może ułatwić nam zrozumienie, jak prawidłowo komponować mokre karmy typu barf i whole prey dla kotów domowych. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ilość i różnorodność składników naturalnej diety kotów. Analogicznie możemy założyć, że komponując mokrą karmę dla kota typu barf i whole prey, należy sięgać po szerokie spektrum mięs i całych zdobyczy.

Forma pożywienia. Czy sucha karma nadaje się dla kota?

Mimo dużej różnorodności pokarmów wchodzących w skład diety dzikich kotów możemy wysunąć pewne ogólne wnioski na temat odpowiedniej kompozycji jedzenia dla kotów. Po pierwsze, nawet na terenach zbliżonych do pustynnych, dieta dzikich kotów w żadnym wypadku nie przypominała tego, co znamy pod postacią suchej karmy. Nawet stawonogi (owady, pająki i inne małe bezkręgowce) charakteryzują się większą wilgotnością niż sucha karma.

Kolejnym oczywistym wnioskiem jest to, że w skład diety dzikich kotów nie weszły w żadnej ilości węglowodany, które często są składnikiem komercyjnej suchej karmy i mokrej karmy dla kotów. Koty w przypadku braku alternatyw żywiły się owadami, jaszczurkami i padliną, lecz zawsze był to jakiś rodzaj mięsa — nigdy zboża, warzywa, owoce czy węglowodany innego pochodzenia.

Co powinno wchodzić w skład karmy dla kota?

Analiza wskazuje na poprawność podawania jako jedzenia dla kotów produktów takich jak całe tusze wraz z kośćmi i organami. Taka karma nie tylko naśladuje to, co koty jedzą na wolności, ale również dostarcza niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń, z kości czy tauryny z serca, witamin A i D z wątroby. 

Odkrycia związane z różnorodnością pokarmową dzikich kotów wskazują natomiast, że nasze domowe koty mogą czerpać korzyści z diety, która nie ogranicza się tylko do jednego lub dwóch źródeł białka ze spożywanego mięsa.

W ofercie Raw PetFood staramy się uwzględnić możliwe szerokie spektrum mięs i zdobyczy, umożliwiających komponowanie możliwie różnorodnej diety. Już teraz proponujemy urozmaicenie jadłospisu kotów domowych o następujące produkty:

Wykorzystanie takiego asortymentu zdobyczy nie tylko wzbogaca dietę w różne składniki odżywcze, ale także sprzyja naturalnym zachowaniom łowieckim, takim jak gryzienie, żucie i rozrywanie mięsa, co ma pozytywny wpływ na ogólną kondycję i zdrowie kotów (blog: o karmie dla kotów z punktu widzenia behawiorysty).

Karma typu whole prey a bezpieczeństwo kota

Jednakże adaptacja diety whole prey do potrzeb kotów domowych wymaga więcej niż tylko naśladowania listy zdobyczy. Ważne jest, aby pamiętać o jakości i bezpieczeństwie podawanych produktów. Wybierając mrożone tusze, należy upewnić się, że pochodzą one z zaufanych źródeł, aby uniknąć ryzyka chorób, jakimi zarażone mogą być zwierzęta dzikie lub nieznanego pochodzenia. Ponadto, mimo że dieta whole prey dąży do zapewnienia kompleksowego odżywiania, kluczowe może być dokładne monitorowanie zdrowia kota i, w razie potrzeby, dostosowywanie diety lub suplementacja, by zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe pupila.

Podsumowując, badania nad dietą dzikich kotów dostarczają cennych wskazówek, jak ulepszyć żywienie kotów domowych, stosując mokre karmy typu barf i whole prey. Oferują one perspektywę, która przekracza tradycyjne karmienie, podkreślając znaczenie różnorodności, naturalności i jakości składu jedzenia naszych kotów.
Artykuł przygotowany został na podstawie: A continental-scale analysis of feral cat diet in Australia, której autorzy to: Tim S. Doherty, Robert A. Davis, Eddie J. B. van Etten, Dave Algar, Neil Collier, Chris R. Dickman, Glenn Edwards, Pip Masters, RussellPalmer i Sue Robinson.

Tekst artukułu: inessiwinska@gmail.com

Polecane

Myszy 30g+g XXL [10 sztuk]

Myszy 30g+g XXL [10 sztuk]

40,00 zł / 10 szt. brutto
Szczury 60/90g

Szczury 60/90g

60,00 zł / 10 szt. brutto
Szczury 150/200g

Szczury 150/200g

50,00 zł / 5 szt. brutto
Przepiórki jednodniowe

Przepiórki jednodniowe

40,00 zł / 25 szt. brutto
Króliki XS 300-500g

Króliki XS 300-500g

14,90 zł brutto
Króliki XXS 200-300g

Króliki XXS 200-300g

16,50 zł brutto
Myszy 16/30g 1kg (M-XL)

Myszy 16/30g 1kg (M-XL)

135,00 zł brutto
Przepiórki 20/30g 10szt

Przepiórki 20/30g 10szt

31,00 zł / 10 szt. brutto
Pisklęta jednodniowe (kurczaki) [K] 1kg x 5

Pisklęta jednodniowe (kurczaki) [K] 1kg x 5

52,50 zł / 5 kilogramy brutto
Pisklęta jednodniowe (kurczaki) [K] 1kg x 10

Pisklęta jednodniowe (kurczaki) [K] 1kg x 10

95,00 zł brutto90,00 zł / 10 kilogramy brutto
Przepiórki L 120/180g PAKIET

Przepiórki L 120/180g PAKIET

150,00 zł / 50 szt. brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 545 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-29
Wszystko ok.Polecam.
2024-03-22
Super sklep. Myszy super zamrożone, ładnie poukładane. Nie zamówię już nigdy z innego sklepu. Polecam
pixel