Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Whole prey - co to jest? Gdzie kupić karmówkę dla kota i jak suplementować taką karmę?

2024-01-07
Whole prey - co to jest? Gdzie kupić karmówkę dla kota i jak suplementować taką karmę?

Jeśli chcemy w diecie kota odwzorować jego naturalne pożywienie, to są na to trzy sposoby: whole prey, mięso z suplementami (czyli tak zwany BARF) i dobrej jakości mięsna, mokra karma. Najbliższy doskonałości i zarazem najprostszy jest ten pierwszy sposób: whole prey dla kota.

Whole prey. Co to jest?

Dieta whole prey to model żywienia polegający na podawaniu kotom całych zwierząt, którymi żywiłyby się w naturze. W domowych warunkach na whole prey dla kota składają się przede wszystkim następujące ofiary:

Docelowo podstawę diety powinny stanowić dorosłe osobniki zwierząt karmowych (gryzonie, przepiórki). To one stanowią najlepiej zbilansowany posiłek dla kota, noworodek szczura lub myszy oraz pisklęta stanowią natomiast zdrowe przekąski i cenne urozmaicenie diety.

Stosując model żywienia whole prey, tak zwane ofiary podajemy w całości, co stanowi dla kota w pełni zbilansowaną karmę. Whole prey może stanowić całość diety lub urozmaicenie dla zwierzęcia żywionego mięsem z suplementami, lub mokrą karmą dla kota. Wówczas wystarczy odliczyć posiłek whole prey od codziennej porcji karmy dla kota.

rodzaje karmy dla kota: mokra karma, barf i karmówka ze sklepu z whole prey

Korzyści z podawania whole prey jako karmy dla kota

Zaletą whole prey w porównaniu do innych karm dla kotów jest to, że model whole prey nie wymaga starannych wyliczeń znanych opiekunom praktykujących dietę złożoną z mięsa z zestawem suplementów (BARF, Raw). Co więcej, whole prey zwalnia opiekunów zwierząt z obowiązku dokładnego analizowania składów komercyjnych karm dla kotów, mokrych czy suchych.

Posiłki diety whole prey to nie tylko mięso, ale także wszystkie cenne wnętrzności i płyny ustrojowe. W zestawie z nimi znajdują się też skóra, sierść lub pióra, a także kości, jednakże nie musimy martwić się o to, że te elementy zaszkodzą kotu. PH w żołądku kota żywionego naturalną karmą bez problemu poradzi sobie z kośćmi, a pióra i sierść ułatwiają usuwanie z układu pokarmowego kota zalegającego w nim futra i przeciwdziałają powstawaniu bezoarów.

Jeśli do tej pory kot żywiony przetworzoną karmą dla kota, może się zdarzyć, że na początku kilka razy zwymiotuje sfilcowany motek z własnego futra oraz sierści i piór ofiar. Jest to normalne, żołądek kota oczyszcza się z bezoarów, co ułatwi trawienie pożywienia w przyszłości. Pióra, sierść i kości pełnią też inne ważne zadanie: podczas gryzienia posiłku uzupełniają higienę jamy ustnej kota, ścierając kamień i osad z zębów.

Podawanie whole prey ma także pozytywny wpływ na zachowanie, umożliwiając tak naturalną dla kota zabawę jedzeniem, co pozwalają na rozładowanie instynktów łowieckich i nadmiaru energii.

Jak koty jedzą whole prey?

Koty zjadają posiłki whole prey w całości: ze skórą, sierścią lub piórami, kośćmi i wszystkimi wnętrznościami. Niektóre zwierzęta mogą pomijać przy jedzeniu żołądek, jelita, a w przypadku dużych piórek, skrzydła. Przy wyjątkowo dużych szczurach po posiłku mogą pozostać do posprzątania części ogona i czaszki.

Dla osób obawiających się bałaganu istotna będzie informacja, że myszy i niewielkie szczury (np. oseski szczurze) zazwyczaj zjadane są w całości. Po dużych szczurach zostają ślady krwi, a po przepiórkach mogą zostać do posprzątania pióra.

Ile karmy whole prey podawać kotu?

Wyjściowo możemy założyć podawanie około 35 g pożywienia na każdy kilogram wagi naszego kota, czyli przykładowo dla kota ważącego 5 kilogramów będzie to 175 g whole prey na dobę. Są to jednak orientacyjne wytyczne, które należy brać pod uwagę tylko jako wskazówkę. Kot w zależności od aktywności, wieku, stanu zdrowia, nastroju, a nawet pory roku i warunków pogodowych może zjadać więcej lub mniej karmy. Nie należy się tym martwić, pod warunkiem że nie traci i nie przybiera gwałtownie na wadze.

Ragdoll zjadający przepiórkę (whole prey dla kota)

 

Pamiętajmy, że kociętom do ukończenia pierwszego roku życia nie należy ograniczać ilości pobieranego pokarmu. Koty w tym wieku intensywnie rosną, przez co mają zwiększone zapotrzebowanie na wartości odżywcze, które pokrywają jedząc więcej — nawet do trzech razy więcej niż dorosły kot.

Czy whole prey dla kota trzeba suplementować?

Składy barfa i komercyjnych karm dla kotów komponowane są na podstawie potrzeb żywieniowych tych zwierząt przystosowanych do jedzenia szczurów i myszy, drobnych ptaków. Można powiedzieć więc, że serwowanie naszym podopiecznym barfa lub karmy dla kota to w pewnym sensie próba odtworzenia składu szczura czy myszy w domowych warunkach.

Dlatego posiłków whole prey nie trzeba uzupełniać o cały zestaw mikroelementów. Wapń i fosfor kot żywiony według modelu whole prey czerpie z kości, witaminy D i A z wątroby, a taurynę z mózgów całych ofiar i tak jest z większością pozostałych składników odżywczych.

Wyjątkiem są składniki, których jest za mało w tuszach hodowanych przemysłowo, czyli kwasy omega 3 i witamina E — te należy suplementować. Suplementem kwasów omega 3 są oleje z ryb, zwykle z łososia. Należy zwrócić uwagę, by wybrany przez nas olej miał faktycznie znacząco więcej kwasów omega 3 niż 6 i aby miał oznaczony poziom witamin A i D. Taki olej dawkujemy zgodnie z rekomendacją producenta.

Witaminę możemy kupić w aptece w formie kapsułek, np. firmy Tokovit. Podajemy jedną kapsułkę Tokovit 100 na każdy kilogram skarmionego whole prey.

Możemy też od czasu do czasu podać kotu żółtko jaja (bez białka), będące dodatkowym źródłem witamin. W przypadku jajek podajemy jedno średniej wielkości żółtko na każdy kilogram podanej kotu karmówki.

Jak dodać suplementy do whole prey da kota?

Jeśli nasz podopieczny oprócz whole prey zjada również barf lub mokrą karmę dla kotów, to w tym pokarmie możemy przemycić dodatkowe suplementy. Jeśli kot żywi się wyłącznie dietą whole prey, to także są na to sposoby.

W przypadku kotów lubiących smak żółtka jajka możemy dodać do żółtka olej i wyciśniętą zawartość kapsułki. Możliwe jest także podanie suplementów prosto do pyszczka, strzykawką bez igły, a także nastrzykiwanie elementów karmówki dla kota mieszanką suplementów.

suplementy do karmy dla kota whole prey podawanie suplementów kotu strzykawką dodawanie suplementów do karmy dla kota

Jak zacząć podawać kotu whole prey?

Jak nauczyć kota whole prey?

Im młodszy kot, tym łatwiej nauczymy go jedzenia whole prey. Kocięta, które nie jadły jeszcze żadnych karm, instynktownie wiedzą, że tak zwane całe ofiary to pożywienie. Starsze zwierzęta, przyzwyczajone do barfa lub komercyjnych karm dla kotów mogą mieć z tym problem, część z nich jednak także sprawnie radzi sobie z whole prey i od razu zjada ze smakiem nawet duże okazy.

Aby sprawdzić, czy nasz kot należy do tej grupy, najlepiej pokazać mu kilka propozycji posiłków whole prey i zacząć podawanie od tego, co najbardziej go zainteresuje, a potem stopniowo rozszerzać dietę.

Są jednak koty, które czują się nowym rodzajem pożywienia nieco zdezorientowane. Dla takich na początek prawdopodobnie łatwiejsze do przełknięcia będą mysie lub szczurze oseski. To małe gryzonie karmowe, które nie porosły jeszcze sierścią, która może zniechęcać kota przyzwyczajonego do przetworzonego pokarmu.

Najprostszym sposobem na przekonanie kota do whole prey jest odwołanie się do jego podstawowych instynktów. Kot poluje, żeby jeść, a w domowych warunkach polowanie zastępuje zabawa. Jeśli podrzucimy mu szczurzego oseska jako myszkę w trakcie zabawy, jest duża szansa, że po upolowaniu zabawki zabierze się do jedzenia gryzonia.

mysz ze sklepu z whole prey dla kotaNiektóre koty widząc całą mysz lub szczura nie mają jednak świadomości, że to nie zabawka i że pod skórą lub futerkiem kryje się coś do jedzenia. W takim przypadku można spróbować ogrzać karmówkę dla kota do temperatury ciała w szklance z ciepłą wodą lub rozkroić szczura czy mysz przed podaniem.

Jeśli kot dalej nie rozumie, że whole prey to jedzenie, możemy spróbować położyć mysz w karmie, którą zazwyczaj kot je, aby skojarzył ją z pożywieniem. Kolejny sposób to wysmarowanie lub natarcie gryzonia ulubioną karmą dla kotów. Jeśli poprzednie sposoby zawodzą, możemy zostawić myszy w lodówce do zmarnowania w sosie z ulubionej puszki.

Gdzie kupić whole prey dla kota?

Karmówka dla kota zawsze powinna pochodzić ze sprawdzonego sklepu z whole prey. Renomowane sklepy z whole prey dla kotów sprzedają zwierzęta karmowe z własnych lub ściśle nadzorowanych hodowli, zapewniając pożywienie najwyższej jakości. Zwierzęta trafiające do sprzedaży w takim sklepie zostały wyhodowane z dbałością o ich zdrowie i higienę, uśmiercone bez zbędnego cierpienia i głęboko zamrożone w sposób gwarantujący zachowanie najlepszych wartości odżywczych.

Nigdy nie podajemy zwierząt żywych, zakupionych w sklepach zoologicznych, ani złapanych w pułapki na myszy, niedopuszczalne jest także podawanie zwierząt padłych. Niewskazane jest, by kot domowy polował sam na ptaki i gryzonie. Nie tylko ma to tragiczny wpływ na środowisko, w którym nasze koty są gatunkiem inwazyjnym. Takie zwierzę może być też po prostu zarobaczone, chore lub mieć żołądek wypełniony trutką, która nie zdążyła jeszcze zadziałać.

Nie musimy kupować pożywienia tuż przed podaniem, ani nawet w miejscu swojego zamieszkania. Whole prey dla kota można obecnie zamówić w sklepach z karmówką online oferujących przesyłkę w suchym lodzie. Dobrze zapakowane zwierzęta karmowe docierają do odbiorcy zamrożone na kość nawet latem.

Jak przechowywać whole prey dla kota?

Posiłki whole prey przechowujemy w zamrażarce. Przed podaniem rozmrażamy zwierzęta karmowe w lodówce lub, jeśli jesteśmy pewni, że zimne jedzenie naszemu kotu nie szkodzi, możemy podawać zamrożoną karmówkę.

Ile kosztuje dieta whole prey dla kotów?

Koszty wyżywienia whole prey zależą od tego, co podajemy kotu. Jeśli będą to niewielkich rozmiarów szczury i myszy, koszt dziennego wyżywienia kota może wahać się od 15 do 20 zł. Możemy obniżyć cenę szczurów i myszy dla kota zamawiając większe gryzonie karmowe i dzieląc je na części. W ten sposób możemy obniżyć koszt wyżywienia kota nawet do około 5 zł na dzień.


Tekst i zdjęcia: inessiwinska@gmail.com

Polecane

Przepiórki L 120/180g

Przepiórki L 120/180g

15,00 zł / 5 szt. brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 606 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
Szybko, sprawnie, bezboleśnie! Produkt taki jak trzeba.
2024-06-07
Polecam zakup i również bardzo miła obsługa
pixel